iOS 18 ile Siri’ye büyük yapay zeka güncellemeleri geliyor

iOS 18 ile birlikte Siri ‘ye gelecek yeni yapay zeka özellikleri WWDC öncesinde test ediliyor ve en büyük yeniliklerden biri “Graymatter Catch Up” adı verilen özellik olacak. Bu özellik, Siri’nin kullanıcılara en son bildirimlerin yapay zeka destekli bir özetini sunmasına olanak tanıyacak.

iOS 18’de Siri ‘ye yapay zeka destekli yeni özellikler gelecek

Siri, cihaz üzerinde çalışacak ve takvim etkinlikleri, konumlar, tarih ve kişi bilgileri gibi diğer hesaplara ve bilgilere erişebilecek.

Bu özelliklerin opsiyonel olacağı ve kullanıcının isteğine göre etkinleştirilebileceği veya devre dışı bırakılabileceği düşünülüyor, zira Apple, gizlilik konusunda Google ve Samsung’a kıyasla daha titiz davranıyor.

Yapay zeka iyileştirmeleri sayesinde, Siri kısa mesajlardan uzun makalelere kadar her türlü metni özetleyebilecek. Apple ayrıca, ilk parti uygulamalarında yapay zeka destekli metin özetleme ve transkripsiyon özellikleri eklemeyi ve Messages, Mail ve Siri’de akıllı yanıtlar sunmayı planlıyor.

Yeni ve geliştirilmiş Siri, cihaz üzerinde soruları yanıtlayabilecek, uzun makaleleri özetleyebilecek ve sesli notları transkripte edebilecek. Cihaz üzerinde yapılamayan işlemler ise Ajax LLM veya bulut tabanlı işlemcilerle gerçekleştirilecek. Microsoft’un OneNote ve Otter uygulamalarında gördüğümüz bu özellikler, Apple’ın rekabet etmek istediğini gösteriyor.

Apple ayrıca daha doğal sesler ve metinden konuşmaya iyileştirmeleri gibi yapay zeka destekli erişilebilirlik özellikleri üzerinde de çalışıyor. Son olarak, Siri’nin cihazlar arası medya ve TV kontrollerinde daha iyi hale gelmesi bekleniyor.

AppleInsider, kullanıcıların Apple Watch üzerindeki Siri’yi kullanarak başka bir cihazda müzik çalabileceğini belirtiyor, ancak bu özellik muhtemelen 2024’ün sonlarına doğru kullanıma sunulacak.

Siri’nin yapay zeka özellikleri en ilgi çekici olsa da, diğer uygulamalar da unutulmadı. iOS 18 ve macOS 15, Fotoğraflar uygulamasına yapay zeka destekli fotoğraf düzenleme özellikleri ekliyor. Kullanıcılar, Google’ın Magic Eraser’ına benzer şekilde “Temizle” özelliğini kullanarak arka plandaki nesneleri ve kişileri kaldırabilecekler. Bu, Apple’ın mevcut Rötuş aracının yerini alacak.

Apple ayrıca, “Generative Playground” adını verdiği bir yapay zeka özelliğini tanıtmayı planlıyor. Bu özellik, görüntü oluşturma ve düzenleme yapabilen bir generatif yapay zeka olacak. iMessage entegrasyonu ve özel emojiler gibi çeşitli özellikler sunacak. Bu özelliğin notlar uygulamasına da entegre edilmesi mümkün.

Son olarak, Math Notes, Apple’ın yeni GrayParrot Hesap Makinesi uygulamasına entegre edilecek. Öğrencilere yönelik olan bu uygulama, matematiksel denklemleri tanıyıp çözümler sunacak, metin için otomatik tamamlama özelliği gibi. Aynı zamanda grafikler oluşturabilecek, bu da ödev yapmayı oldukça kolaylaştıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir